2. Čtyři části krajiny

Krajina sestává z ohnisek, spojnic a ploch vymezených hranicemi, krajina je tekutá mozaika omezených možností.

Žebrák a Točník s klasickou krajinou středních Čech
popiska Žebrák a Točník, kolem nich klasická kulturní krajina středních Čech, v pozadí lesnaté Brdy a zbytek - jako by tu stál Rainer Maria Rilke a psal a psal.
V dálce ve zvlněném pásu
se lesy pnou
Jen tu a tam
strom svou korunou
přeruší žlutou plochu polí,
moře klasů…
A nad tím vším
se klene nebe,
samá modř a jas
Rainer Maria Rilke, báseň Krajina středočeská
Vesnické nádraží v Pšovlkách
popiskaVesnické nádraží v Pšovlkách. Železniční tratě se často stávají biokoridory, podél kterých se šířily plevele tu z Ukrajiny, tu z Kanady - podle toho odkud jsme zrovna dováželi obilí. Naproti tomu rušné silnice fungují jako téměř nepřekročitelné hranice dvou krajin.

Když se americký urbanista Kevin Lynch zabýval koncem 60. let městem, vymezil v něm tři hlavní části, které nazval (1) středy, uzlové body či ohniska, (2) rozhraní či hranice a (3) koridory. Jak to funguje ve městě, si umíme dobře představit - jeho středem je náměstí, z něho vycházejí ulice neboli koridory vedoucí k hranicím čtvrtě či města. Jaká centra a jaké koridory však nalézáme v přírodě?

Odpověď je složitá, protože jiný plán krajiny používá srnka a jiný hlemýžď. Nicméně existují přirozená ohniska, kterým říkáme biocentra, a přirozené trasy zvěře či migrační dráhy rostlin, kterým říkáme biokoridory. Na těchto místech se setkáváme s největší druhovou diverzitou. Klasickým příkladem biocentra je rybník s mokřadem, který využívají vodní ptáci, pro zvěř se stává napajedlem či lovištěm, okolní žírné louky slouží k pastvě. Porost je bohatý, protože na malé ploše přechází od hladiny rybníka do podmáčených, vlhkých až posléze suchých luk a křovisek; od rákosin k olšinám a třeba až k doubravám. Klasickým příkladem biokoridoru je říční údolí, jehož vodami, plochou nivou i skalnatými stráněmi se mohou šířit rostliny, hmyz, měkkýši i drobní savci.

Mezi ohnisky a spojnicemi krajiny leží větší či menší plochy lesů, polí a lidských sídel. Většina života se zde koncentruje na rozhraní dvou typů prostředí. Plochy či plošky nejsou stálé - pole zarůstají, rybník je možné vypustit, opuštěnou továrnu obsazuje les. V delším časovém úseku tak krajina představuje tekutou mozaiku několika navzájem a dočasně zaměnitelných prostředí po nějakou dobu udržovaných vnějšími vlivy, třeba dřevorubcem či suchým klimatickým výkyvem.

V posledním desetiletí se při ochraně krajiny a přírody uplatňuje přístup, který počítá s tzv. ekologickou kostrou krajiny, která sestává z biocenter a biokoridorů vytvářejících tzv. územní systém ekologické stability neboli v hantýrce územního plánování „úses“. Dobře udělaný „úses“ je k nezaplacení, ale takové jsou zatím v menšině.

Slovanské hradiště na Libušíně u Kladna
popiskaSlovanské hradiště na Libušíně u Kladna zmiňuje v souvislosti s kněžnou Libuší již kronikář Kosmas. Oválná struktura se středem kolem kostela svatého Jiří je dána existencí valů, které byly později změněny na protierozní meze a ještě později zarostly křovisky.
Problematikou územního systému ekologické stability se zabývá řada někdy velmi kritických studií a článků například v časopise Ochrana přírody. Dělení města na základní části je uváděno zejména ve studiích Kevina Lynche - The Image of the City (Cambridge 1960), What time is this place (Cambridge 1972), Good city form (Cambridge 1984), City sense and City design (1990).