Závěr

Doslov

Tiché rybníčky s lekníny
popiskaVažme si toho, že i v okolí Prahy se dodnes zachovaly tiché rybníčky s lekníny a bujnou vodní vegetací, jaká jinde dávno padla za oběť znečistění.

Jedním ze zajímavých rysů posledního dejme tomu desetiletí je to, že lidé snad na celém světě hledají, odkud pocházejí a kde mají kořeny. Rakušané se ptají, zda jsou skutečný národ anebo jenom zvláštním druhem Němců. Slováci hledají své místo a vymezují se vůči svým sousedům, sjednocení Němci přemýšlejí, kolik je vlastně německých regionů, a dokonce i vzdálení Kanaďané na otázku, kdo jsou, neodpovídají jako dřív, že nejsou Američané, ale zkoušejí zjistit, jak vznikli.

Kým jsme my Češi v proudu kulturních, civilizačních a sociálních změn poslední doby? Přesná odpověď asi není možná, ale obecně se dá říct, že Češi jsou lidé, kteří mají živou a silnou vazbu na český jazyk a českou krajinu a cítí se být spjati s místní historií a kulturou. Podíváme-li se na celou záležitost blíž, pak česká historie i kultura budou částmi historie evropské či světové, ale jazyk a krajina budou jednoznačně náležet určité oblasti uprostřed Evropy. Zatím tedy můžeme říct, že péče o krajinu a jazyk je i péčí o národní identitu.

Zkusme se ještě zeptat, co to je národní bohatství? V období lokálních ekonomik, jež pro nás skončilo rokem 1989, bychom za národní bohatství mohli považovat součet všech státních a individuálních majetků nalézajících se na území určitého státu. V globalizovaném světě tato odpověď již neplatí a za národní bohatství můžeme spíš považovat součet všech hodnot, které jsou vázány na území České republiky. O jaké hodnoty se bude jednat? I v tomto případě bude odpověď nejednoznačná, ale určitě do ní můžeme zahrnout zkušenost a kreativitu místních lidí, významné stavby a kulturní památky a dobré životní prostředí spjaté s pěknou, příjemnou a přírodními krásami bohatou krajinou.

Krajina, která byla donedávna něco samozřejmého, dobrého tak leda pro turisty, fotografy a staromilce všeho druhu, se tak téměř najednou stala čímsi víc - něčím, co nás zakotvuje v nejistém proudu světa, čím se odlišujeme od ostatních národů a co zakládá nejenom naši kulturu a identitu, ale i naše bohatství. Není to málo. Tato kniha je upozorněním na hodnoty, se kterými se ve středních Čechách setkáváme (a jichž bychom si bez určitého poučení nemusili vůbec všimnout), i pobídkou k opatrné péči o českou krajinu, kterou sice na jedné straně ztrácíme, ale na druhé straně čím dál víc potřebujeme.

Vilém Žák, červenec 2004, Nové Strašecí
Vůznice na Křivoklátsku
popiskaVůznice na Křivoklátsku je jedním z mála dosud nespoutaných větších potoků, který dodnes vytváří a přetváří svou nivu.